Accessibility
UE

ZOW PIECE – DYSKUSJA O REORGANIZACJI

 

 

Na początku miesiąca maja 2015 roku zostałem zaproszony na spotkanie z Radą Rodziców Zespołu Oświatowo-Wychowawczego w Piecach.

 

Tematem spotkania była sugestia, że podjąłem decyzję lub dążę do tego, że placówka zostanie zamknięta. Z uwagi na rangę zainteresowania zagadnieniem 2 czerwca odbyło się kolejne spotkanie z radnymi. Przygotowałem zestawienia kosztów funkcjonowania placówki, demografii i finansów gminy Kaliska. Aby przyjrzeć się funkcjonowaniu placówek oświatowych, w tym Zespołu Oświatowo–Wychowawczego w Piecach, przybliżę Państwu liczby za rok szkolny 2014/2015.

 

Do Szkoły Podstawowej ZOW w Piecach uczęszczało (w klasach I-VI)  70 uczniów, co daje statystycznie na jeden oddział (klasę) - 11,7 ucznia. Z tym, że w dwóch klasach jest po 10-ro uczniów, a w jednej 9-ro. Czy to mało, czy dużo? Dla jednego dużo, dla drugiego mało, a dla innego akurat.

 

Statystyka urodzeń wskazuje, że ten trend będzie się utrzymywał przez najbliższych kilka lat. Faktem jest, że wyjątkowy jest rok 2011, gdzie w Piecach odnotowano 17 urodzeń. Pozostałe lata 2010, 2012, 2013 i 2014 odnotowano corocznie od 10 do 12 urodzeń. Z doświadczenia wiemy, że liczba urodzeń nie odpowiada liczbie faktycznie zamieszkałych osób i statystycznie jest to dwie osoby mniej.

 

Zdania są też podzielone w kwestii czy w klasie mniejszej czy większej osiąga się lepsze wyniki.

 

Należy zaznaczyć, że w sprawie reorganizacji placówek szkolnych w całej Polsce powstał raport Najwyższej Izby Kontroli w sprawie reorganizacji szkół. Według kontrolerów reorganizacja szkół nie powoduje pogorszenia warunków kształcenia dla przenoszonych uczniów. Możliwości lokalowe i organizacyjne w nowych szkołach są podobne, a nawet lepsze niż w dotychczasowych placówkach. Problem jest jednak złożony i z całą pewnością wywołuje konflikty, z których każda ze stron ma swoje racje.  

 

Gminy bronią pieniędzy, pedagodzy Karty Nauczyciela i miejsc pracy, a lokalne społeczności miejsc kulturotwórczych. Dlatego rozmowa na temat przyszłości każdej placówki powinna być poprzedzona debatami i wysłuchaniem wszystkich stron. Tyle słów wstępu, skąd został wywołany temat.

 

Moje zdanie na ten temat jest następujące. Budżet gminy, jest budżetem wszystkich mieszkańców i o tym decydują wybrani przedstawiciele mieszkańców z okręgów wyborczych – czyli radni. Mandat radnego zobowiązuje do podejmowania słusznych decyzji w oparciu o własną wiedzę, doświadczenie i zgodnie z wolą większości mieszkańców, których reprezentują poszczególni radni. W Radzie Gminy Kaliska ma-my przedstawicieli mieszkańców w liczbie 15 radnych. W kwestiach społecznych zgodnie z ideą samorządności wszelkie ewentualne zmiany muszą być poprzedzone zgodą Rady Gminy Kaliska. W związku z tym wójt jednoosobowo, nie może podjąć decyzji o reorganizacji szkoły. Gdyby jednak radni w większości zdecydowali o reorganizacji jakiejkolwiek placówki, to organ wykonawczy jakim jest wójt gminy musi to zrealizować.

 

Teraz wróćmy do sprawy funkcjonowania ZOW w Piecach. Jest to placówka samodzielna, zarządzana przez dyrektora. Liczebność dzieci w klasach jest na tyle komfortowa, że w innych szkołach (np. w Kaliskach) nauczyciele też mieliby takie marzenie, aby tak było. Czy jest możliwość zwiększenia liczebności klas w Piecach? Moim zdaniem nie ma, bo gdyby istniała taka możliwość, to nastąpiłoby to dużo wcześniej.

 

Radni i mieszkańcy zadają sobie zasadnicze pytanie - czy szkoła w Kaliskach jest w stanie ulokować tylu uczniów? W tej chwili szkoła w Kaliskach pomieściłaby uczniów z klas 4 – 6 w istniejących klasach, bez zwiększania oddziałów.

 

Jedną z propozycji było zwiększenie ilość miejsc w Przedszkolu w Piecach dla całej gminy, utrzymanie oddziałów szkolnych w klasach I - III Szkoły Podstawowej i przeznaczyć w przyszłości na cele dla innych grup mieszkańców np. niepełnosprawnych. Na chwilę obecną nie ma na to przyzwolenia mieszkańców miejscowości Piece.

 

Jaka powinna być liczebność klas, aby mogła ona funkcjonować? Czy 10 –ro uczniów w klasie jest wystarczająco? Jeżeli tak, to dlaczego w Kaliskach klasy liczą średnio ponad 20 osób.

 

Z pewnością w Kaliskach liczą tylu uczniów, bo wyniki nauczania nie są gorsze i przemawia za tym dobro wszystkich mieszkańców.

 

W związku z tym, że zostałem wywołany do odpowiedzi chciałbym tylko zwrócić uwagę wszystkim mieszkańcom każdej miejscowości, że przed Radnymi Rady Gminy Kaliska będzie do podjęcia trudna decyzja o ewentualnej reorganizacji ZOW w Piecach.

 

Załóżmy, że Radni nie podejmą takiej decyzji. Ile straci gmina, a w zasadzie jej mieszkańcy?

 

 

 

W bieżącym roku budżetowym subwencja na 70  uczniów Szkoły Podstawowej w Piecach wyniosła 670.838zł, a utrzymanie szkoły to kwota 1.065.495zł, co spowodowało brak w budżecie kwoty 394.657zł. Statystyczny uczeń w klasach I - VI w Piecach kosztuje 15.221zł rocznie.

 

W ZSP w Kaliskach subwencja na 465 uczniów Szkoły Podstawowej Gimnazjum w Kaliskach wyniosła 4.121.681zł, a utrzymanie to kwota 4.225.483zł, co spowodowało brak w budżecie kwoty 103.802zł. Statystyczny uczeń w Kaliskach kosztuje 9.087 zł rocznie. Łatwo można wyliczyć, że różnica ok.6 tys.zł na statystycznego ucznia daje kwotę ponad 400 tys. zł rocznie (6 tys.zł. x 70 uczniów w Piecach).

 

Wychowanie i wykształcenie dzieci jest bardzo ważne. Każdy z nas przywiązuje do tego ogromną wagę. Należy się zastanowić czy ewentualne dowożenie 34 uczniów klas IV - VI z Pieców spowoduje dla nich pogorszenie warunków nauki. Z pewnością nie, gdyż uczniowie dowożeni z takich miejscowości jak Czarne, Studzienice, Iwiczno, Dąbrowa, Bartel Wielki czy innych odleglejszych miejscowości nie chcą dojeżdżać do szkoły w Piecach, gdyż warunki w Kaliskach, są na takim samym poziomie, a może nawet wyższym patrząc na wyposażenie placówki i kadrę pedagogiczną.

 

Szanowni mieszkańcy Gminy Kaliska - rolą wójta jest racjonalne gospodarowanie i zarządzanie naszymi pieniędzmi. Wiadomo jest, że można wpływać na emocje, bądź się nimi kierować, można szukać argumentów, posługiwać się nimi i nie trudno przyznać rację każdej ze stron konfliktu. Można też nie zauważyć rosnących kosztów. Przede wszystkim trzeba na nasz budżet patrzeć obiektywnie i szukać dobrych rozwiązań.

 

Odpowiadając co dałaby reorganizacja ZOW Piece nam wszystkim – z pewnością racjonalne zarządzanie oświatą, niepogorszenie warunków nauczania, przesunięcie środków finansowych na zwiększenie oferty edukacyjnej dla wszystkich uczniów w całej gminie.

 

Utrzymany zostałby nadal obiekt Szkoły Podstawowej w Piecach. Zostałyby oddziały szkoły podstawowej klas I-III (filia). Zwiększono by liczbę dzieci w przedszkolu. W wolnych pomieszczeniach można by utworzyć placówkę wychowawczą dla dzieci ze specjalnymi potrzebami nauczania czy poszukać innych funkcji pomieszczeń zgodnie z wolą mieszkańców i dla zaspokojenia potrzeb kulturalnych sołectwa Piece.           

Wójt Gminy Kaliska

Sławomir Janicki