Accessibility
UE

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

17 marca na Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłowie, które odbyły się pod patronatem Starosty Starogardzkiego Pt.” Kobiety – Kwiaty Kociewia 2007” Udział wzięło 17 kół, rywalizujących w następujących konkurencjach: 1. „Prezentacja stołów” – pokaz dorobku Kół Gospodyń Wiejskich 2. Scenka zręcznościowa „Fryzura wieczorowa” 3. „Moje Koło Gospodyń Wiejskich za 50 lat” – scenka kabaretowa. Pojechaliśmy w składzie : 1. Janina Mucha – przewodnicząca Koła 2. Zofia Czranowska – V-ce Przewodnicząca Koła . Ona reprezentowała stół i dorobek Koła. 3. Jolanta Trawicka – obecnie sekretarz Koła 4. Zofia Ebertowska 5. Irena Stopa 6. Jolanta Ignaciuk 7. Danuta Połom Scenkę Zręcznościową przedstawiły: Jolanta Trawicka jako fryzjerka i Zofia Czarnowska jako model. Scenkę kabaretową odegrały: Jolanta Trawicka, Danuta Połom, i Jolanta Ignaciuk. Rywalizacja Kół była bardzo zaciekła w efekcie zwyciężyło Koło z Koteż i oni będą nas reprezentować w Turnieju Wojewódzkim, który odbędzie się 14.04.2007 r. w Żukowie. Nasze Koło otrzymało nagrodę od Wójta Gminy Kaliska, za którą serdecznie dziękujemy, a w szczególności za Jego obecność w ważnym dla nas momencie. Oprócz wymienionych wcześniej osób wiele członkiń włączyło się w przygotowanie potraw do prezentacji stołu: Teresa Jasnoch, Stefania Fenka, Franciszka Orlikowska, Zofia Kulas, Jola Mucha, Małgorzata Harpuna, Felka Ebertowska, Hildegarda Kromer. Prezentacja stołu zawierała potrawy najczęściej podawane przez nasze babcie na : I i II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Dorobek Koła przedstawiła v-ce Przewodnicząca a jednocześnie prezes Kółka Rolniczego w humorystyczny sposób.

Prezentacja dorobku Koła Gospodyń Wiejskich w Piecach. Przy ulicy 6-go Marca 14 w Piecach stoi Stara „ Chata Kociewska” No ! Całkiem staro wygląda. Bo odrestaurowana i jak 100 lat temu wygląda. W tej Chacie „ Kółko Rolnicze i KGW swą siedzibę ma”. A Koło Gospodyń ciągle coś w niej organizuje, To kury gotowania, pieczenia i szkolenia. Młode mężatki na nich, uczą się jak karmić swoich mężów i dziatki. Często narady się odbywają O ważnych sprawach przypominają. Nasze panie z KGW w 2006 roku To dużo inicjatyw wykazały, Bo na Turniej KGW do Jabłowa się wybrały. Jarmark Dominikański obskoczyły, I na Dożynki do Bolesławowa zdążyły. Na „Leśnych Spotkaniach” w Kaliskach też stół suto zastawiły. Wszyscy, wszędzie! Potrawy i wypieki chwalili, A nalewką z orzechów się leczyli. Aż miło popatrzeć jak potrafią zorganizować sobie uroczysty Dzień Kobiet. Wigilię bardzo uczcili i seniorki zaprosili. Tradycje zachowują w każdej porze roku, Nawet o „ Tłustym czwartku” nie zapomnieli w tym roku. Często ze starej chaty tak echo niesie Bo dyskusje o poprawie życia, się tam uprawia, Co by tu zrobić w tej wsi, głośno rozprawia. Przez konkursy Odnowy Wsi warunki się poprawia. Pisze się projekty, po te pieniądze co nam z Unii dają. Chociaż tony papierów wymagają. Raz coś otrzymać się uda, A innym Razem nawet odpowiedzi nie da. My jednak na tym nie przestajemy, We własnym zakresie zmieniamy obyczaje. Rocznice 50- lecia i 55 – lecia KGW za sobą już mamy. Członków i 100 kiedyś na 1000 mieszkańców było. Dziś ich zaledwie 25 się doliczyło. Zarząd prężny mamy, Janina – przewodnicząca co wszystkich do Chaty przypędza Zosia – v-ce przewodnicząca już IV kadencję radną jest w Gminie I pilnuje by czasem Pieców Samorząd w budżecie nie pominie. Utrwala też wydarzenia na zajęciach kasetach i kronice. Felicja –sekretarz poczciwa dusza Wszystko zapisze, co która językiem porusza. Stefania – skarbnik o składki się upomni A gdy potrzeba to i ekstra dodatki zbierze. Dość przechwałek Dość gadania stygną dania bierzmy się do ucztowania Tradycyjna kuchnia babci Najzdrowsze potrawy serwuje Tu jest jadłospis: śniadania obiadu podwieczorku i kolacji . A co tam dziś? Bażanta niech Jury skosztuje. Co w Piecowskim ZOO upoluje.

Co najczęściej podawały nasze babcie do jedzenia na:

I śniadanie:  kawa zbożowa z mlekiem  chleb  smalec lub masło  twaróg ze szczypiorkiem i śmietaną  kiszka czarna i biała  „miód” z maślanki II Śniadanie:  bułeczka  swojski ser gotowany z kminkiem  rzodkiewka  owoc z ogrodu: jabłko, gruszka Obiad:  rosół kury ze swojskim makaronem lub zupa „brządowa”  ziemniaki  maślanka lub zsiadłe mleko  rolady lub pieczeń  mizeria z ogórków lub ogórek kiszony lub kapusta kiszona  kompot z dyni lub jabłek lub wiśni lub gruszek]  „ gryz” z jagodami lub budyń Podwieczorek:  kawa  babkoa  drożdzówka Kolację:  zupa mleczna „zacierka” z wiśniami lub jagodami  kartofle smażone  chleb lub bułeczki z masłem i dżemem  galareta wieprzowa lub cielęca