Accessibility
UE

Szerzej o "Kaliskich Słonecznikach"

Kaliska. W sobotę (24.01.2009) odbyła się bardzo uroczysta impreza - w Republice Kaliskiej rozdano „Kaliskie Słoneczniki”.

Beyer Full!

Ma Starogard swoją Wierzyczankę, gmina Smętowo „Człowieka Roku”, gminy Zblewo i Lubichowo – Nagrody Wójta. W gminie Kaliska (Republice Kaliskiej – tak nazwanej przeze mnie z uwagi na inność) rozdają Słoneczniki. Kaliska gala też wygląda elegancko – stoliki na widowni, odpowiednia muzyka, wprowadzenie na scenę, no i żywe... słoneczniki. Impreza odbyła się w GOK-u w Kaliskach. Prowadzili ją Danuta Guzinska-Zaremba i Jarosław Otta. W składzie „Słonecznikowej Kapituły" 2008 byli: Cywiński Antoni, Szarafin Zbigniew, Wysokińska Beata, Guzinska-Zaremba Danuta, Skórczewski Tadeusz, Lipski Błażej, Ziółkowska Kornelia, Jutrzenka-Trzebiatowska Alicja, Dera Grażyna i Fierek Ewelina. Nagrody wręczano w 5 dziedzinach.

W dziedzinie „Praca społeczna” nominacje otrzymali: Pani JADWIGA DERĘGOWSKA – przede wszystkim za niewidoczną pracę oraz służbie seniorskiej (prowadzi księgowość); DZIAŁAJ¡CA Z POTRZEBY SERCA GRUPA Z PIECÓW: Naczelny Sołtys Marek Romanów z niezwyczajną grupą społeczników (Jolka Ignaciuk, Jadwiga Jurczyńska, Adriana Połom i Krzysztof Kłos) - na szczególną uwagę zasługują dwutygodniowe zajęcia w namiocie - świetlicy podczas minionego lata, coś na wzór starych półkolonii w nowym wykonaniu dla dzieci, które nie wyjechały na wakacje, ukoronowaniem tej letniej akcji był dwudniowy festyn, gdzie oprócz wielu atrakcji sprzedawano m. in. „bigos sołtysa" w cenie co łaska; KOMITET REWITALIZACJI KOŚCIOŁA W PŁOCICZNIE - ks. Józef, O. Romuald, Jan Neugebauer, Danuta i Jerzy Szmaglińscy, Andrzej Pozorski, Halina i Ryszard Jaroccy, Dorota i Jacek Angiel, Krystyna i Krzysztof Skarżewscy. Za sprawą tej tubylców z tzw. miastowymi, kaliskiego ks. proboszcza i oczywiście Ojca Romualda - pełnego ciepła kameduły z długą brodą w Płocicznie obdarowano kościółek nowym dachem, instalacją elektryczną, nową elewacją, głośnikami i wieloma innymi dobrodziejstwami. Każdego lata pod koniec lipca organizowany jest mini festyn pod nazwą „Na dach". To zaangażowanie zostało uwieńczone w zeszłym roku poświęceniem kościoła przez JE Bernarda Szlagę; Pani ANNA GROTH – wulkan społecznej aktywności, wszędzie jej pełno. Świetnie organizuje pracę. Mówi się, że pyskata, ale to tylko dodaje jej uroku. Bierze udział w prawie wszystkich inicjatywach lokalnych – m.in. robi kapelusze na Dzień Dziecka, uczy grać na gitarze 15 dzieci w GOK na zasadach wolontariatu i nigdy nie mówi nie. Na dokładkę podczas wyborów sołeckich w Kaliskach została czwartym sołtysem kobietą w gminie.

W dziedzinie „Kultura” nominowani zostali: Pani CECYLIA KATARZYNA ŁOJEWSKA - mieszkanka lwiczna o niezwykłej teatralnej wyobraźni. Widzowie Turnieju Sołectw zapamiętali jej ostatnie dwie kreacje sceniczne, kiedy wystąpiła w roli babci w bajce pt. „Skąd wzięła się nazwa lwiczno" oraz w przebojowej „Kaczce Dziwaczce”, która hasała po hali gubiąc pióra i jajka; DZIEWCZYNY Z ZESPOŁU WOKALNEGO (Zofia Czarnowska, Felicja Ebertowska, Ewa Czeplina, Alicja Jutrzenka -Trzebiatowska, Grażyna Otta, Dorota Pryba, Wiesława Freitag, Małgorzata Światczyńska, Jadwiga Deręgowska, Zofia Machnikowska, Anna Groth) wraz z Panem Zygmuntem Beyerem. Utworzyły zespół, który śpiewa dawne przeboje Alibabek, Filipinek, zespołu „Pod Budą" czy „2+1”. Śpiewają 1,5 roku, a już koncertowały m.in. w Niemczech podczas uroczystości obchodów 10-lecia podpisania partnerstwa z Reinfeld i w gdańskim teatrze Miniatura. Ostatnio wystąpiły z koncertem kolęd w gimnazjum w Trąbkach Wlk. A wszystko to dzieje się oczywiście pod czujnym muzycznym uchem i okiem P. Beyera; Pan JANUSZ BEYER - Urodził się i wychował na kaliskiej ziemi, a talent muzyczny otrzymał w genach. Nie zmarnował go kończąc studia muzyczne w klasie kontrabasu. Los co prawda rzucił go do Trąbek Wielkich, gdzie jest nauczycielem muzyki w gimnazjum, ale przez ostatnie 2 lata przez wiele weekendów pracował z niezwykłą grupą śpiewających osób w gminie Kaliska.

W dziedzinie „edukacja” nominacje otrzymali: Pani KRYSTYNA BURCZYK - dyplomowana nauczycielka matematyki, szefowa komisji finansów przy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Kaliskach, Egzaminator Okręgowej Komisji egzaminacyjnej oraz organizator Międzygminnego turnieju o złote liczydło. Jej sukcesy to sukcesy uczniów, których wielokrotnie przygotowywała do udziału w konkursach matematycznych; Pani GRAŻYNA CIEPLIÑSKA - nauczycielką w kaliskim przedszkolu, sumienny i wrażliwy pedagog o cierpliwym i mądrym sercu. Zaangażowana w kampanię pod nazwą „Cała Polska czyta dzieciom", bo właśnie za to zaangażowanie otrzymała medal i wyróżnienie specjalne w szóstym finale tej społecznej akcji. Autorka m.in. hymnu Kalisk, hymnu przedszkola, bajki o sołectwie Dąbrowa; Panie: TERESA BACZKOWSKA, JOANNA LINDA I MONIKA JANKOWSKA - są jak mamusie, które opiekują się sporą gromadką dzieciaków i młodzieży. Pomagają odrabiać lekcje, mają swój program dydaktyczno-wychowawczy. Ważna też w ich pracy jest integracja z uczniami niepełnosprawnymi. Po mistrzowsku zorganizowały wiele świetnych imprez, np. „Mikołajki", koncert polskich kolęd, pasowanie na wesołego świetliczaka.

W dziedzinie „sport” nominowani zostali: Pana LUDWIK WOJCIECH BŁAŻEK - całkowicie oddany Victorii, swojej ukochanej piłkarskiej rodzinie, której kiedyś był czynnym zawodnikiem. Do dziś trenuje kaliskich Oldboyów, a kiedy zabraknie zawodnika, sam jeszcze zagra mecz. Dba też o stroje, transport - szef logistyki Victorii; Pani EWA RYNGWELSKA - od kilku lat prowadzi w GOK-u zajęcia aerobiku. Na początku jej grupa nazywała siebie klubem puszystych, dziś większość z pań to chudzielce, które chcą utrzymać świetną linię, zdrowie i kondycję; Pana DARIUSZ BEGIER - ma swoje prywatne boisko i swoich zawodników, których na mecze wozi swoim samochodem, bo prowadzi własną drużynę zakładową. l jak przystało na prawdziwego właściciela drużyny zapewnia tym zawodnikom treningi na hali w sezonie zimowym. Bezbłędnie komentuje mecze. Pomaga też organizować mecze oraz kupuje stroje dla amatorskiej drużyny z Franku.

W dziedzinie „przedsiębiorczość” nominowani zostali: Pan PIOTR TRYKOWSKI - mówią o nim - ryzykant, że porywa się na duże przedsięwzięcia. Jednak wskutek tych porywów ma jedną z najnowocześniejszych na Pomorzu linii technologicznych do klejenia drewna. Wprowadza też wiele własnych innowacyjnych pomysłów do swojej firmy. W końcu ub. r. przebrnął przez biurokratyczne ścieżki unijnych funduszy, czeka go więc teraz mnóstwo pracy związanej z dalszym rozwojem swojej firmy; Pan RYSZARD KUPKA - od kilkunastu lat prowadzi z sukcesem swoją firmę. Cenią go pracownicy i lokalna społeczność. Zalety szefa tworzą pozytywny wizerunek zakładu, który oprócz działalności podstawowej posiada bogactwo innych ofert dla podróżujących własnymi środkami lokomocji. Sponsor wielu imprez. Pan WOJCIECH CHMIELECKI ORAZ PRZEDSTAWICIELE ZARZ¡DU FIRMY PIOTR CHMIELECKI Z ŻON¡ I AGNIESZKA KROMER – Firma Ola istnieje w Kaliskach już 20 lat. Jako pierwszy zakład w Polsce zaczęła produkować stolarkę z tzw. profili Veka. Posiada świetnie przeszkolonych pracowników, co jest wynikiem stabilności tego zakładu pracy i jego wizytówka. Ciekawostka - nazwa firmy wywodzi się od imienia żony jednego z właścicieli.

Honorowy Słonecznik Zgodnie z 3-letnią tradycją Kapituła postanowiła nagrodzić specjalnym Honorowym Słonecznikiem osobę, której gmina zawdzięcza rozśpiewanie i umuzykalnienie. „Dzięki niemu prawie każdy z nas próbował grać na flecie lub mandolinie, a śpiewanie w chórze szkolnym, to już był obowiązek”. Całokształt pracy muzycznej i wieloletni dorobek artystyczny laureata wygląda imponująco. Jego zespoły 11 razy występowały w przeglądach ogólnopolskich, 26 razy w wojewódzkich i 46 razy w rejonowych. Sukcesy: I miejsce o nagrodę Bursztynowej Liry w kategorii zespołów młodzieżowych, I m. w Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tanecznych i Wokalnych w Hajnówce oraz II m. w kat. kameralnych zespołów instrumentalnych w Kaliszu. Obecnie znalazł przystań muzyczną w GOK. Prowadzi Chór „Leśne Echo" i zespół wokalny. W podziękowaniu za pielęgnowanie tradycji śpiewaczych, za miłość do nutek i całe bogactwo muzyczne pozostawione na kaliskiej ziemi oraz pozostawienie potomka, który też jest „muzycznie zakręcony", Honorowy Kaliski Słonecznik został przyznany Panu Zygmuntowi Beyerowi. Oprac. Tadeusz Majewski Szerzej o nominowanych na stronie: www.kaliska.kociewiak.pl (Portal Kociewia)

Tekst i foto – Tadeusz Majewski