Gospodarka odpadami komunalnymi.
Gmina Kaliska posiada własne składowisko odpadów komunalnych o pow. ok. 1 ha. Na terenie gminy funkcjonuje zorganizowany system odbioru i wywozu odpadów. Zorganizowanym system objętych jest ok. 60 % mieszkańców. Na niewielką skalę rozpoczęto system segregacji i wtórnego wykorzystania odpadów. Zła sytuacja ekonomiczna oraz niska świadomość ekologiczna mieszkańców powoduje nie włączenie się do systemu zorganizowanego wywozu odpadów oraz powoduje powstawanie dzikich wysypisk.
W wyniku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów na terenie gminy Kaliska rocznie odzyskuje się ok. 15 ton szkła opakowaniowego oraz ok. 0,5 tony opakowań z tworzyw sztucznych.
Gospodarka odpadami przemysłowymi.
W sektorze uprzemysłowionym głównym odpadem z uwagi na głównie występujący przemysł drzewny są odpady pochodzenia drzewnego w głównej mierze wykorzystywane dla celów energetycznych.
Gospodarka odpadami niebezpiecznymi.
Z uwagi na brak składowiska odpadów niebezpiecznych zakłady które takie odpady wytwarzają ( przepracowane oleje, zużyte ogumienie, elementy oświetlenia ), zawarły umowy na utylizację tych odpadów z firmami zewnętrznymi posiadającymi odpowiednie certyfikaty.
Gospodarka Ściekowa.
Przejawia się problem odpowiedniego systemu odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych. Tylko wieś Kaliska jest skanalizowana. Skanalizowanie na terenie gminy stanowi ok. 40 %.
Posesje na terenie pozostałych wsi wyposażone są w zbiorniki bezodpływowe w większości nieszczelne co stwarza potencjalne zagrożenie dla wód gruntowych.
Oczyszczalnia ścieków.
Gminna Oczyszczalnia Ścieków zlokalizowana jest w południowo - zachodniej części wsi Kaliska. Istniejąca oczyszczalnia wybudowana w latach 1990-96 została zmodernizowana i rozbudowana w latach 2001/2002.
Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków o wydajności docelowej do 500 m3/ dobę oczyszcza ścieki dopływające siecią kanalizacyjną z terenu wsi Kaliska oraz dowożone z terenu gminy. Jest to oczyszczalnia mechaniczno - biologiczna typu BIOGRADEX z żelbetowym reaktorem o wysokim stopniu usuwania związków biogennych i związków węgla organicznego.
Oczyszczalnia oczyszcza średnio 150 m3 ścieków na dobę w tym około 10% ścieków dowożonych beczkowozami.
Do oczyszczalni obecnie podłączona jest wieś Kaliska zamieszkała przez około 2.300 osób. Długość istniejącej sieci kanalizacyjnej wynosi 14 km a długość przykanalików – 8,7 km.
Oczyszczone ścieki odprowadzane są rurociągiem tłocznym długości 5,3 km do Kanału Czarnowodzkiego.
Jakość ścieków oczyszczonych spełnia normy ustalone w pozwoleniu wodnoprawnym. Aktualne urządzenia oczyszczalni tj. workownica do osadu typu DREIMAD oraz pompy pozwalają na przepustowość oczyszczalni do 250 m3/ ścieków na dobę .
Wymiana tych urządzeń na większe oraz budowa pomieszczeń socjalno - technicznych pozwoli uzyskać wydajność docelową oczyszczalni tj. 500 m3 / dobę, dzięki czemu możliwe będzie skanalizowanie dodatkowo następujących wsi : Piece, Frank, Iwiczno, Dąbrowa, Strych, Cieciorka.
Emisja zanieczyszczeń.
Głównym czynnikiem zanieczyszczającym atmosferę na terenie gminy Kaliska są emisje spalin pochodzące z lokalnych kotłowni i palenisk domowych.
Na stan sanitarny powietrza wpływa przede wszystkim emisja z zakładów przemysłowych. W lokalnych kotłowniach do opalania wykorzystuje się paliwa stałe: węgiel, koks, miał, drewno oraz trociny. W większości dużych zakładów z uwagi na charakter produkcji ( przerób drewna ) wykorzystuje się odpady drzewne. Drewno zaliczane jest do grupy paliw odnawialnych jednak spalenie następuje w piecach mało wydajnych energetycznie.
Emisja jest związana z powstawaniem pyłów i gazów w kotłowniach przydomowych również opalanych paliwami stałymi.
Emisja dotyczy przeważającej części gminy Kaliska. W większości gospodarstw domowych wykorzystuje się do opalania drewno i jego odpady. W wielu przypadkach spala się również odpady komunalne. Powoduje to powstawanie znacznych ilości dwutlenku siarki, pyłów, oraz bardzo niebezpiecznych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i dioksyn mających ogromny wpływ na zachorowalność na raka.
Hałas.
Hałas nie jest zjawiskiem rozpowszechnionym na terenie gminy Kaliska na duża skalę. Dotyczy głownie hałasu komunikacyjnego związanego z ruchem pojazdów na drodze krajowej 22. Z uwagi na brak monitorowania hałasu trudno określić jego poziom. Największa jego uciążliwość występuje w miejscowościach położonych bezpośrednio przy drodze krajowej 22 ( Dąbrowa, Frank, Piece, Kamienna Karczma) i w głównej mierze spowodowana jest złą nawierzchnią drogi.
Zaopatrzenie w wodę.
Zaopatrzenie w wodę zapewniają 4 gminne wiejskie ujęcia wody wraz z siecią wodociągową doprowadzającą wodę do prawie 92% mieszkańców gminy.
Aktualnie na 8 wsi sołeckich tylko 2 wsie (Bartel Wielki i Czarne) nie posiadają wodociągów wiejskich. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym realizacja tych zadań przewidziana jest na lata 2009/2010.