Accessibility
UE

Najważniejsze wydarzenia w kwietniu w ZOW w Piecach

W kwietniu uczniowie z klas młodszych oraz starszych wzięli udział w szkolnym i gminnym etapie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Wiatr, wypadek, ogień, woda - strażak zawsze rękę poda". Najciekawsze prace zostały przesłane do kolejnego etapu konkursu.

W dniu 8 kwietnia klasa VI pisała sprawdzian na zakończenie nauki w szkole podstawowej.

12 kwietnia, przed rozpoczęciem zajęć, uczciliśmy minutą ciszy pamięć tych, którzy tak nagle odeszli, zginęli w strasznej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wysłuchaliśmy kilku refleksji jednego z nauczycieli, który w dniach 10-11.04. był w Warszawie i naocznie mógł się przekonać i doświadczyć atmosfery smutku, zadumania i żałoby po stracie tylu wybitnych Polaków. Delegacja uczniów i nauczycieli wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział we mszy św. żałobnej w kościele parafialnym w Kaliskach, sprawowanej w intencji wszystkich ofiar narodowego dramatu, jakim była katastrofa samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

21 kwietnia odbyła się śródokresowa wywiadówka dla rodziców uczniów naszej szkoły.

W dniu 22 kwietnia obchodziliśmy Święto Ziemi pod hasłem "Ekologiczny Ratownik". Każda klasa oraz grupy przedszkolne zdobywały certyfikat "Ekologicznego Ratownika". Dzieci i uczniowie musieli wykazać się podczas gry terenowej różnymi umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków, np. jak zatamować krwotok z rany, krwotok z nosa, jak postąpić przy oparzeniu, a jak przy złamaniu, a także jak wzywać pomoc i jakich informacji należy udzielać, dzwoniąc pod numery alarmowe. Ratowaliśmy też chorą Ziemię, sprzątając wyznaczony teren okolic Pieców.

W niedzielę 25 kwietnia w kościele parafialnym w Piecach członkowie Koła Twórczości Dziecięcej pod kierunkiem p. Joanny Wróblewskiej poprzez swój występ teatralny uczcili 5 rocznicę śmierci Jana Pawła II, patrona naszej szkoły.

Uroczyste pasowanie, "podkuwanie"na Koziołka Czytelnika uczniów klasy I miało miejsce 28 kwietnia. Pierwszacy, w obecności pani Dyrektor i zaproszonych Rodziców, stali się pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki. „Koziołki Matołki”, tak jak bohater lektury Kornela Makuszyńskiego, „wędrowały po świecie”, aby dojść do Biblioteki – Pacanowa. W czasie wędrówki przeżyły niezwykłe, czasami śmieszne przygody i napotkały trudne do wykonania zadania. Dzieci, podczas wspólnej zabawy wykazały się znajomością liter i umiejętnością czytania, potrafiły odgadnąć tytuły bajek na podstawie ilustracji,obejrzały wystawkę lektur dla kl. I, przypomniały regulamin biblioteki, wiedziały jak należy obchodzić się z książkami, aby mogły służyć jeszcze innym czytelnikom. Uczniowie kl. V należący do Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowali dla pierwszaków krótkie przedstawienie pt. „Koziołek Matołek traci głowę” oraz kolorowe zakładki do książek. Dzieci uważnie wysłuchały „Skargi książki” i przyrzekły, że będą pamiętać o jej prośbach. Z dużą zręcznością potrafiły przejść „ósemką” z książką na głowie oraz poprawnie dopasować tytuły książek do nazwisk autorów. I tak dotarły do celu, wykazując się swoją wiedzą i umiejętnościami. Teraz mogły „zrzucić rogi” i przystąpić do pasowania - podkuwania na Koziołka – Czytelnika. Po złożeniu obietnicy pani dyr. Mirosława Wróbel wręczyła pierwszakom pamiątkowe dyplomy. Uroczystość zakończyła się wspólną degustacją przysmaków koziołków: chrupiącej sałaty i pysznej marchewki.

W piątek 30 kwietnia przedstawiciele klasy VI wzięli udział w IX edycji Konkursu dla VI klas Szkoły Podstawowej "Czar Par" w ZSP w Bytoni, gdzie rywalizowali z uczniami wielu szkół powiatu starogardzkiego, wykazując się wiedzą polonistyczno-matematyczno-przyrodniczą.