Accessibility
UE

Diamentowy Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich w Piecach

Uroczystość obchodów 60- lecia diamentowego Jubileuszu Koła Gospodyń Wiejskich odbyła się w klasie szkolnej Zespołu Oświatowo - Wychowawczego w Piecach im. Jana Pawła II. Podniosłości tego Jubileuszu przyczynili się znani goście w osobach: Starosta Powiatu Starogardzkiego Leszek Burczyk z małżonką, w imieniu Wójta Antoniego Cywińskiego V -ce Wójt Grażyna Żytkowiak, Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Szarafin, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Danuta Guzinska - Zaremba, Dyrektor Zespołu Oświatowo - Wychowawczego w Piecach Mirosława Wróbel, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z sąsiedniego Iwiczna, Sołtys Sołectwa Piece Marek Romanów z małżonką oraz nasze seniorki - byłe członkinie KGW. Wiele padło uroczystych słów pod adresem członkiń z ust przewodniczącej, która podziękowała wszystkim za współpracę i wsparcie. Zaproszeni goście również nie szczędzili miłych słów skierowanych do całego zespołu KGW Piece, podkreślając iż to koło należy do najstarszych kół w powiecie starogardzkim. Starosta Leszek Burczyk nadmienił, iż Koło Gospodyń w Piecach i Iwiczniejedne z pierwszych kół, które reaktywują działalność i potrafią nadal aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Życzenie w formie wiersza przekazała Pani V-ce Wójt Grażyna Żytkowiak

„Piecowskie przysmaki” – na 60-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Piecach

Piece słyną z gospodyń co tradycję hołdują
Poprzez swoje przysmaki, więzi ludzkie budują.
By nie poszły w niepamięć smaki dawne i zdrowe
Kaczki i galantyny i rolady drobiowe
Złote kurki w lesie zebrane
Zanurzone w kremową śmietanę
By uświetniły owym smakiem
Jakiś sosik lub zupę …
Jemy wiec z apetytem
także smalec i żuchel.
Choć wiek zacny to dziarski
Grono Pań jest piękne no i bez wątpienia pracowite ich ręce
Niech więc ciasta i torty
Oraz baby drożdżowe
Bez zakalca Wam rosną …
No i bądźcie też zdrowe,
Uśmiechnięte i miłe
By Piecowskie Przysmaki zawsze były kociewskiej tradycji smakiem.

Wystawa kroniki i wycinków z prasy dała możliwość przypomnienia działalności tego koła na przestrzeni ubiegłych lat. Kronikarzem już prawie 30 lat jest Zofia Czarnowska.

Przy suto zastawionych stołach smakołykami własnego wykonania przez członkinie, dyskutowano i bawiono się do późnych godzin wieczornych.

2010 rok, to rok jubileuszowy dla Koła Gospodyń Wiejskich w Piecach. 60 lat to nie lada mało czasu. 10 lat temu obchodzono Złoty Jubileusz, a w tym roku Diamentowy. Co wydarzyło się od tamtego czasu w Kole Gospodyń Wiejskich w Piecach? Na pierwszy rzut oka można rzec, że nic, ponieważ przewodniczącą Koła jest niezmiennie Pani Janina Mucha. Jest to pozorne odczucie. Koło liczy 23 członkinie, czyli aktywnych członkiń jest trochę mniej niż 10 lat temu oraz zmieniono kierunek działalności. Na swoim koncie KGW w Piecach ma wiele osiągnięć w zakresie działań na obszarze środowiska, integracji mieszkańców, współpracy z instytucjami i organizacjami. Działalność Koła skupia się wokół zachowania dziedzictwa kulturowego, propagowania regionalizmu i reprezentacji działań na terenie powiatu, województwa a nawet kraju. Świadczy o tym udział w dożynkach powiatowych w Bolesławowie, Zblewie, Lubichowie a nawet w dożynkach wojewódzkich w Lubaniu. Wyroby regionalne takie jak potrawy, ciasta i inne przetwory domowej roboty propagowano na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku i w Gdańsku Oliwie oraz na Kiermaszu w Starogardzie Gdańskim w roku 2006 i w Pelplinie.

Od 2006 roku członkinie Koła biorą udział w Turniejach Powiatowych Kół Gospodyń w Jabłowie pod hasłem „Kobiety Kwiaty Kociewia.

W roku 2002 znaczna grupa członkiń Koła wzięła udział w obchodach 140- lecia Kółek Rolniczych w Piasecznie. Rok 2002 to rok znaczących wydarzeń, kiedy to po dwóch latach starań zarejestrowano w Sądzie organizację pozarządową działającą na wsi o nazwie Kółko Rolnicze, której trzonem jest KGW w Piecach. Potem w ślady KGW Piece poszło KGW Iwiczno, w wyniku czego powstał Gminny Związek Kółek Rolniczych na czele którego stoi Prezes w skromnej osobie Pani Zofii Czarnowskiej.

Dwie kadencje czyli do roku 2005 Pani Janina Mucha - przewodnicząca KGW wchodziła w skład Wojewódzkiego Zarządu Kół Gospodyń. Obecnie juz trzecią kadencję Pani Zofia Czarnowska wchodzi w skład Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolniczych Kół i Organizacji Rolniczych. W roku 2004 Pani Zofia Czarnowska jako delegat XII Krajowego Zjazdu Kółek Rolniczych w Warszawie brała udział z ramienia KGW. We wcześniejszych latach reprezentantką była Pani Janina Mucha, która to 30.01.2004 r. Uchwałą Zarządu Krajowego Związku Rolniczych Kółek i Organizacji Rolniczych wyróżniona została odznaką za zasługi dla Kółek Rolniczych. Wcześniej 27.05.1987 r. Pani Janina Mucha została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi z Kółek Rolniczych. W tym roku mija 30 lat pełnienia funkcji przewodniczącej KGW w Piecach przez Panią Janinę Mucha.

To nie tak prosto w krótkich słowach przedstawić ostatnie 10 lat działalności KGW w Piecach. Oprócz wcześniej wspomnianych przedsięwzięć należy podkreślić, iż Koło KGW brało udział w Festynach Gminnych Leśne Spotkania oraz Dzień dla Zdrowia” w 2009 r., w festynach sołeckich w miejscowości Piece, jak również w letnich akcjach organizowanych dla dzieci.

W roku 2009 członkinie Koła wzięły udział w VII Powiatowym Konkursie Wielkanocnym w Swarożynie, dwukrotnie w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Piecach. Dwukrotnie członkinie Koła - Pani Zofia Czarnowska i Pani Jolanta Ignaciuk wzięły udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie, czego dowodem jest dyplom za zajęcie I miejsce w konkursie na najsmaczniejsze pierogi oraz kalendarze na 2009 i 2010 rok ze zdjęciami uczestników spotkania. Chcąc wyglądem podkreślić, iż Koło jest z Kociewia, dzięki wsparciu finansowemu Wójta Antoniego Cywińskiego i Wojewódzkiego Związku członkinie mają po 6 strojów kociewskich kobiecych (bluzki i buty są we własnym stylu). Wokół tego przedsięwzięcia nie mało było zachodu.

Jak już wspomniano Pani Janina Mucha już 30 lat przewodzi w Kole, Pani Zofia Czarnowska pełni funkcję V-ce przewodniczącej, a Pani Stefania Fenska jest Skarbnikiem. Wieloletnim Sekretarzem była Felicja Ebertowska, a od niedawna Jolanta Trawicka. Pani Felka to też najważniejsza osoba od spraw kulturalnych, a po niej pałeczkę przejęła Irena Stopa, która reprezentuje nieco młodsze pokolenie, do którego też należą i aktywnie włączają się : Zofia Ebertowska, Danuta Połom, Zofia Kulas, Jolanta Mucha, Mirosława Grzona, Sylwia Rogaczewska, Sylwia Osowska, Małgorzata Hartuna, Iwona Grajczyk. Przez wiele lat aktywnie pracowały w Kole Zofia Trawicka, Teresa Jasnoch, Hildegarda Kromer, Halina Bielińska, Franciszka Orlikowska, Gertruda Ebertowska. Nie bez znaczenia był wkład członkiń KGW w rozbudowę szkoły w Piecach w ramach Komitetu Rozbudowy, któremu przewodniczyła Pani Zofia Czarnowska i który powstał z inicjatywy Pani Zofii przy ogromnym wsparciu całego społeczeństwa.

Kursy gotowania i pieczenia to domena KGW. Członkinie lubią też spotykać się we własnym gronie i podyskutować. Takie spotkania odbywają się co roku z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, tłustego czwartku, spotkania opłatkowego wraz z zaproszonymi gośćmi, w czasie których delektują się własnymi wypiekami i wyrobami. Członkinie Koła włączają się także do Turnieju Sołectw i Odnowy Wsi. Koło było mianowane do Kaliskiego Słonecznika w 2007 r. Trzykrotnie pisano projekty by pozyskać pieniądze na działalność Koła do różnych fundacji, m.in. do Fundacji Wspierania Wsi. Nie udało się jednak otrzymać funduszy mimo wysokiej oceny ekspertów. Chyba dlatego, że KGW w Piecach doskonale sobie radzi samo. Na koniec podziękujmy sobie nawzajem, że potrafimy wspólnie działać dla dobra środowiska i możemy się pochwalić osiągnięciami.

W marcu 2009 roku V-ce Przewodnicząca KGW i V-ce Przewodnicząca Rady Gminy, prezes Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych oraz członek Wojewódzkiej Rady Kobiet Pani Zofia Czarnowska, została odznaczona Orderem Serca Matkom Wsi za wieloletnią działalność społeczną. To nie jedyne odznaczenie Pani Zofii. W latach wcześniejszych za działalność na rzecz Kółek Rolniczych i KGW odznaczona została dwukrotnie medalem Zasłużony dla Rolnictwa, która to działa społecznie niespełna 50 lat.

Nadmienić należy iż od 1994 roku w każdej kadencji dwie członkinie KGW w Piecach pracują w Radzie Gminy i są to: Zofia Czarnowska ( cztery kadencje), Janina Mucha ( dwie kadencje), Jolanta Trawicka (jedną kadencję) i Maria Jolanta Ignaciuk ( jedną kadencję).

Za piękne kwiaty, prezenty i życzenia składamy serdecznie podziękowania.

SDC10045.JPG