Accessibility
UE

30 lat Samorządu Terytorialnego w Polsce

 

Szanowni Mieszkańcy,

 

dzisiaj, 27 maja 2020 roku, mija 30 lat od chwili, kiedy w Polsce odrodziła się samorządność. Na podstawie Ordynacji Wyborczej do Rad Gmin z dnia 8 marca 1990 roku, 27 maja tego roku odbyły się pierwsze, demokratyczne wybory do samorządów lokalnych. Od 2000 roku, dla upamiętnienia tego wydarzenia, dzień 27 maja obchodzony jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego.

Skład pierwszej rady gminy liczył 20 osób, a o mandat radnego ubiegało się w naszej gminie 62 kandydatów. Przygotowanie się do nowych realiów funkcjonowania wspólnoty samorządowej powierzono Komitetowi Obywatelskiemu, powołanemu wiosną 1990 roku. Obszar gminy Kaliska obejmował wtedy również teren Czarnej Wody, Lubik i Huty Kalnej. Funkcję przewodniczącego pierwszej rady gminy objął p. Sylweriusz Szatkowski, a wójtem gminy i przewodniczącym zarządu został p. Antoni Cywiński.

Po uzyskaniu z dniem 1 stycznia 1993 roku praw miejskich przez sołectwo Czarna Woda odbyły się wybory nowych władz samorządowych, które kierowały gminą do końca kadencji tj. do roku 1994. Radzie Gminy przewodniczył p. Tadeusz Skórczewski, a wójtem pozostał p. Antoni Cywiński. Skład Rady Gminy zmniejszył się do 18 osób. W czasie kolejnych kadencji w latach 1994-1998 radzie gminy przewodniczył p. Leszek Burczyk, a następnie, w latach 1998-2002 funkcje tą pełnił p. Sławomir Witos. W roku 1998 nastąpiła zmiana na stanowisku wójta gminy, którym został p. Zbigniew Partyka.

Rok 2002 przyniósł kolejny ważny krok w rozwoju demokracji lokalnej. Były to pierwsze, bezpośrednie wybory wójta gminy.  Funkcję tę ponownie objął p. Antoni Cywiński i pełnił ją do roku 2010. W tym samym czasie radzie gminy przewodniczył p. Zbigniew Szarafin. Skład rady gminy ustalono w liczbie 15 osób.  

W kolejnych kadencjach, do roku 2015, radzie gminy przewodniczył p. Zbigniew Toporowski, a następnie, do chwili obecnej – p. Zbigniew Szarafin.  Sprawowaną przeze mnie funkcję wójta gminy objąłem w roku 2010.

 

 

Dzisiaj, podczas trwającej, już ósmej, kadencji samorządu terytorialnego możemy być dumni z dokonań ostatnich 30 lat. Rozwój naszej samorządowej wspólnoty, zarówno w aspekcie inwestycyjnym, jak i społecznym oceniam wysoko i pozwolę sobie wyrazić taki pogląd w imieniu obecnych i byłych samorządowców.  Świadczy o tym  zarówno rozbudowywana i zmodernizowana infrastruktura, jak i zaplecze usług edukacyjnych, kulturalnych, społecznych oraz prężnie działające organizacje, których liczba wzrasta. Warto w tym miejscu podkreślić wpływ środków unijnych na nasz rozwój. Łącznie w historii gminy pozyskaliśmy blisko 32 mln zł na 40 zadań inwestycyjnych o wartości 57 mln zł.  Realizowane były też liczne zadania ze wsparciem środków krajowych, bądź wyłączniez budżetu gminy. Dzięki wieloletnim, sukcesywnym działaniom samorządu, możemy dzisiaj poszczycić się największym sukcesem inwestycyjnym w postaci nowoczesnej oczyszczalni ścieków i skanalizowania wszystkich większych miejscowości gminy. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie konieczność podejmowania trudnych decyzji finansowych. W tym miejscu składam podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego osiągnięcia.

Chciałbym też, aby wszyscy, którzy w ciągu tych 3 dekad pracowali dla dobra naszej gminy, pełniąc różne funkcje społeczne i zawodowe, a także wszyscy jej mieszkańcy byli dumni ze wspólnego dorobku. Dołożymy wszelkich starań, by kolejne lata przyniosły naszej samorządowej wspólnocie pomyślność i dalszy rozwój.

 

                                                                                                             Sławomir Janicki
                                                                                                           Wójt Gminy Kaliska