Accessibility
UE

Zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej w Cieciorce – I etap

Zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej w Cieciorce – I etap

Celem projektu jest poprawa warunków życia mieszkańców wsi i sołectwa Cieciorka.

Projekt zrealizowano w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”
w zakresie operacji odpowiadających warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW na lata 2007 – 2013.

Całkowita wartość projektu wyniosła 130.290,00 zł, z czego wartość dofinansowania stanowi kwotę 82.949,00 zł (80 % wydatków kwalifikowanych).

Zakres prac obejmował:

- utwardzenie terenu,

- wymianę ogrodzenia,

- budowę grilla,

- montaż stolików i ławek.

Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe „OMA” Agnieszka Szmukała ze Starogardu Gdańskiego. 

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

   Festyn "Pożegnanie lata"

W dniu 30 sierpnia  br. odbył się festyn „Pożegnanie lata” oraz podsumowanie I etapu zagospodarowania terenu przy świetlicy wiejskiej w Cieciorce.
Pan Wójt o godzinie 16.00 rozpoczynając festyn omówił projekt zrealizowany na terenie świetlicy, podziękował wykonawcom- firmie P.P.H.U. „OMA” Pani Agnieszce i Panu Markowi Szmukała za wykonanie inwestycji, Panu Markowi Kaczmarczykowi za nadzór oraz Partnerom projektu- Pani Joannie Malinowskiej i Paniom z KGW Cieciorka. Partnerzy ptojektu w ramach partnerstwa przeprowadzili prezentację tradycyjnych, kociewskich dań oraz produktów kulinarnych z grilla. Pan Wójt podsumował prace wykonane na terenie inwestycji, które obejmowały swym zakresem:

  • utwardzenie terenu,
  • wymianę ogrodzenia,
  • budowę grilla,
  • montaż stolików i ławek.

 

      Całkowita wartość wynosi 130.260,00 zł z czego dofinansowanie stanowi kwotę

      82.949,00 zł (80% wydatków kwalifikowalnych). 

Obecnie trwają przygotowania do II etapu projektu, w ramach którego wybudowane zostanie boisko do piłki nożnej i siatkowej, plac zabaw oraz utworzone będą tereny zielone. Ogólna wartość zadania wynosi 173.936,56 zł z czego planowane dofinansowanie stanowi kwotę 113.129,47 zł.

Wśród festynowych atrakcji nie zabrakło również rozrywek da dzieci, które przygotowane zostały przez Panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach.

Szczególne podziękowania należą się „młodym kucharzom”-Sergiuszowi Kuchta oraz Szymonowi Malinowskiemu, którzy serwowali dania z nowopowstałego grilla. Przygotowane słodkości oraz grillowane potrawy cieszyły się dużym powodzeniem wśród przybyłych gości.
O godzinie 21.00 rozpoczęła się zabawa, która zakończyła się wraz z odejściem ostatnich tańczących gości.

                         

 

___________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Życie na Kociewiu- nauka gwary kociewskiej- I spotkanie.

Gmina Kaliska w ramach projektu pn. „Zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej w Cieciorce” zawarła umowę partnerską z Panią Elżbietą Pasterską, znawczynią tradycji i kultury kociewskiej. W ramach partnerstwa, dnia 8 października odbyła się nauka gwary Kociewskiej. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17.00 przy nowopowstałym grillu, na placu przy świetlicy wiejskiej w Cieciorce. Przybyłych gości powitał Pan Wójt oraz Pani Bożena Pozorska, którzy opowiedzieli o I etapie projektu. W świetlicy czekał przygotowany przez Panią Agnieszkę Zalewską poczęstunek- kuch młodziowy z krostami oraz kawa ze stodoły. Na stołach przygotowane były książki kociewskie oraz słowniczki. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu kociewskiego, w miłej atmosferze rozpoczęła się nauka gwary kociewskiej i pogaduszki o codziennym życiu Kociewiaków. Wiele dyskusji wywołała opowiedziana przez Panią Elżbiętę historia Cieciorki. Wszyscy chętnie uczestniczyli również w kociewskich konkursach m.in.: „jak to się nazywa”, „rozsypanki po kociewsku”. Na zakończenie Pani Ela odczytała bajki oraz gadki kociewskie, które  rozbawiły przybyłych gości. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania, a w szczególności Pani Elżbiecie Pasterskiej i Pani Agnieszce Zalewskiej. 

      

     

     _____________________________________________________________________________________________________________

 

 

Życie na Kociewiu- nauka gwary kociewskiej-II spotkanie.

22 pażdziernika w Cieciorce odbyły się drugie warsztaty nauki gwary kociewskiej. Spotkanie poprowadziła Pani Elżbieta Pasterska  w ramach partnerstwa dotyczącego projektu pn. „Zagospodarowanie terenu przy świetlicy wiejskiej w Cieciorce”. W świetlicy na gości czekał przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich poczęstunek.Tym razem był to chleb ze smalcem oraz własnoręcznie zaprawione ogórki. O godzinie 17, wszyscy byliśmy już gotowi aby rozpocząć wycieczkę po okolicznych wsiach Gminy Kaliska. Wykorzystując bujną wyobraźnie wsiedliśmy w "bonanzę" i śpiewając wyruszyliśmy w podróż.  Podczas wycieczki zatrzymywaliśmy się w gminnych miejscowościach i wspominaliśmy ich historię oraz ciekawe wydarzenia, które miały tam niegdyś miejsce. Przy okazji od mieszkańców poszczególnych miejscowości dowiedzieliśmy się ciekawostek z codziennego życia  Kociewiaków. Po powrocie z wycieczki, wyczerpani i głodni, zjedliśmy uroczystą kolację. Gdy już nabraliśmy sił do dalszej nauki i zabawy, odbył się "egzamin na Kociewiaka". Egzamin przeprowadzony został w formie ustnej i  polegał na przetłumaczeniu wyrazu z języka kociewskiego na język polski. Wszyscy zebrani wzorowo zaliczyli egzamin, po czym otrzymali dyplom " JEZDÓM KOCIEWIAKEM ". Po zdanych egzaminach przyszedł czas na wesołe opowiastki Bernarda Janowicza -"Kipki i opałki", które zaprezentowała zebranym Pani Elżbieta. W miłej i wesołej atmosferze, z dawką nowej wiedzy o Kociewiu rozeszliśmy się do swoich domów.
Serdecznie dziękujemy Pani Elżbiecie Pasterskiej za przeprowadzenie zajęć oraz Pani Agnieszce Zalewskiej za czuwanie nad przygotowaniem przepysznych poczęstunków. Dziękujemy również pozostałym uczestnikom spotkania, za miło spędzony czas.