Accessibility
UE

Informacja turystyczna

 

 

Kociewska gmina Kaliska położona jest w południowo zachodniej części województwa pomorskiego w powiecie starogardzkim, na skraju Borów Tucholskich. Przez teren gminy przebiega droga krajowa nr 22 – tzw. „berlinka” oraz linia  kolejowa Tczew — Chojnice. Dominuje tu krajobraz dolin i pagórków morenowych z licznymi jeziorami, ukształtowany przez lądolód skandynawski kilkadziesiąt tysięcy lat temu.

Brak uciążliwego przemysłu, dogodne położenie wśród lasów i jezior, bliskość rzeki Wdy oraz czyste powietrze czynią gminę szczególnie atrakcyjną dla turystów. Dzięki dogodnemu położeniu komunikacyjnemu drogowemu i kolejowemu oraz dobrze rozwiniętej infrastrukturze telekomunikacyjnej i informatycznej gmina Kaliska jest atrakcyjna również dla inwestorów. Przygotowane działki budowlane, życzliwi mieszkańcy i infrastruktura społeczna sprawiają, że gmina Kaliska do dogodne miejsce do życia na dłużej.

 

        

                                                Kaliska                                                                                              Piece

 

Administracyjne i gospodarcze centrum gminy stanowi wieś Kaliska, położona wzdłuż linii kolejowej Tczew – Chojnice, wybudowanej w 1873 r. To szczególne położenie, a także uruchomienie w 1902 r. tartaku miało największy wpływ na rozwój wsi. Drugą co do wielkości miejscowością gminną są Piece położone przy drodze krajowej nr 22, ok. 2 km na zachód od wsi Kaliska. W Piecach znajduje się kryta strzechą podcieniowa chata kociewska z 1885 r.

O Kaliskach

O Piecach

 

        

                                         Dąbrowa i Frank                                                                                   Iwiczno

 

Wzdłuż drogi krajowej nr 22 położone są również miejscowości gminne: Frank i Dąbrowa. We Franku podziwiać można zrekonstruowane ogrody ozdobne oraz inne atrakcje znajdujące się na terenie Centrum Ogrodniczego „Frank-Raj”. Z kolei najstarszą miejscowością wchodzącą w skład gminy jest Iwiczno. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1402 r. To w Iwicznie urodził się w 1874 r. Izydor Gulgowski – twórca pierwszego w Polsce skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. W pobliżu Iwiczna znajduje się  największe jezioro na terenie gminy: J. Trzechowskie o pow. 78,74 ha.

 

                   

                           Płociczno (sołectwo Cieciorka)                                                                 Bartel Wielki

 

 

Najwięcej terenów leśnych oraz urokliwych jezior znajduje się w obrębie sołectw: Cieciorka, Bartel Wielki i Studzienice. Obszary te, zwłaszcza w sezonie letnim, są najchętniej odwiedzane przez turystów.  Sołectwo Czarne jest natomiast znane amatorom turystyki kajakowej. Przez teren sołectwa przebiega bowiem rzeka Wda, stanowiąca jeden z najbardziej atrakcyjnych szlaków kajakowych w tej części kraju.

 

    

                                           Studzienice                                                                                           Czarne

 

 

Gmina Kaliska w liczbach:

Liczba ludności – 5273 osoby (stan na 31.12.2012 r.)

Powierzchnia - 110 km2

Lesistość - 72 % (36 % w woj. pomorskim)

Odległość od Trójmiasta - ok. 80 km

 

 

Warto zobaczyć:

- Krytą strzechą chatę kociewską z 1885 r.w Piecach

- Neogotyckie kościoły poewangelickie w Kaliskach i Płocicznie

- Kościół parafialny z charakterystyczną wieżą w Piecach

- Osiedle tartaczne w Kaliskach – drewniane domki robotnicze wybudowane w I połowie XX wieku dla pracowników tartaku

- Izbę pamięci Izydora Gulgowskiego w Iwicznie (etnografa, pisarza, współtwórcy Muzeum Kaszubskiego we Wdzydzach Kiszewskich)

- Gawrę kociewską przy Ośrodku Rozwoju i Integracji Sołectwa w Bartlu Wielkim

- Repliki polskich ogrodów ozdobnych przy Centrum Ogrodniczym „Frank-Raj” we Franku (rekonstrukcja historycznych oraz współczesnych ogrodów ozdobnych, palmiarnia oraz inne atrakcje) – więcej informacji: www.frank-raj.pl.

 

 

 

    

                               Chata Kociewska w Piecach                                                        Ogrody Ozdobne "Frank-raj"          

 

 

Rekreacja:
  - Lasy bogate w runo leśne i zwierzynę łowną;

- Rzeka Wda oraz liczne jeziora zarówno do kąpieli, jak i uprawiania wędkarstwa – dziewięć z nich ma powierzchnię powyżej 6 ha, najpopularniejsze to: Trzechowskie, Kazubskie, Wygonin;

- Ośrodek Rozwoju i Integracji Sołectwa w Bartlu Wielkim – miejsca noclegowe dla grup zorganizowanych, drewniana gawra z paleniskiem – idealne miejsce do biesiadowania; w pobliżu Dydaktyczna Ścieżka Leśna „Bartlewianka”;

- Tereny sprzyjające uprawianiu turystyki rowerowej i konnej;

- Szlaki turystyczne: piesze (Izydora Gulgowskiego i fragmenty szlaków: Kociewskiego oraz Kręgów Kamiennych),  wodny (szlak kajakowy Wdy), konny (Kociewie na 4 kopyta) oraz rowerowe: trasa starościńska, trasa starogardzka i trasa Kaliska; więcej informacji na temat szlaków: www.szlaki.kociewie.eu; www.rowery.kociewie.euwww.konie.kociewie.eu;
 

- Stadion gminny w Kaliskach: boiska do piłki nożnej, pełnowymiarowa hala sportowa, kompleks boisk ORLIK, plac zabaw;

- miejsca rekreacji i place zabaw w sołectwach;

- Letnie festyny gminne i sołeckie oraz imprezy rekreacyjne: Kociewsko - borowiacki rajd rowerowy organizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE; rajdy rowerowe po obrzeżach gminy organizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kaliska

 

 

 

    

                                Jezioro Trzechowskie                                                                                       Wda

 

 

Noclegi, gastronomia:

- kwatery agroturystyczne/pokoje gościnne – zobacz wykaz kwaterodawców

- Ośrodek Rozwoju i Integracji Sołectwa w Bartlu Wielkim: www.bartel.kaliska.pl,  tel. (58) 5889201

- Zajazd REN w Iwicznie: www.iwiczno.pl; tel. 605847620

- Ośrodek Wypoczynkowy „Kazub” w Kazubie, tel. (58) 5889150

- Baza ZHP w Leśnej Hucie – www.sopot.zhp.pl; tel. 512582592, (58) 5878294

- Bar gastronomiczny „Przy kominku” – Kaliska, ul. Nowowiejska 2A

- Grill Bar  - Kamienna Karczma

- Pub „Centrum” – Piece, ul. 6 Marca

- Mała gastronomia, jazda konna – Dunajki

- Mała gastronomia sezonowa - Czarne

 

      

       Kompleks boisk "ORLIK" i plac zabaw przy ZSP Kaliska                         Fragment Dydaktycznej Ścieżki Leśnej "Bartlewianki"

 

 

W rejonie Gminy Kaliska:

Starogard Gdański
Bobowo
Czarna Woda
Lubichowo
Osieczna
Osiek
Skarszewy
Zblewo

 

W promieniu 150km:

Gniew
Malbork
Gdańsk

 

 

Ciekawostki:

Izydor Gulgowski - twórca pierwszego na ziemiach polskich skansenu we Wdzydzach Kiszewskich urodził się w 1874 r. w Iwiczne. Izydor jest postacią ciekawą i poza Kaszubami raczej nieznaną. On, Kociewiak z krwi i kości, poświęcił swe siły kaszubszczyźnie - nie tylko ucząc kaszubskie dzieci, lecz także pisząc w języku kaszubskim i rozwijając wraz z żoną folklor i rękodzieło ludowe. Na ścianie szkoły w Iwicznie znajduje się Jego popiersie.

Kamienne Kręgi - największe w Polsce i zarazem najbardziej znany zespół kurhanów i kamiennych kręgów usytuowanych w lesie, ok. 1,5km na północny zachód od wsi Odry (gmina Czersk, pow. chojnicki), po południowej stronie rzeki Wdy (Czarna Woda). Latem wstęp do rezerwatu jest płatny. Do rezerwatu z Odrów jedziemy ul. Księdza Zawodzińskiego(na rozdrożu przy kościele szosą do Wojtala). W lesie po ok. 200m skręcamy zgodnie z kierunkowskazem w lewo, na leśną drogę do wsi Miedzno. Po ok. 500m droga się rozwidla i wybieramy tę odchodzącą lekko w prawo. Po kolejnych 400m trafiamy na parking przy bramie wejściowej. Odry znane są nie tylko naukowcom od 100 lat. W 1958 r. cały obszar cmentarzyska stał się rezerwatem przyrody.

Arboretum Wirty (gmina Zblewo) - najstarszy w Polsce ogród dendrologiczny. Pierwsze obce gatunki, głównie drzewa, zostały tu wysadzone w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku. Obecnie arboretum składa się z dwóch części różnych w swym założeniu i charakterze. Część umownie zwana parkową obejmuje kolekcje drzew i krzewów iglastych i liściastych. Natomiast część leśna arboretum zajmuje powierzchnie ok. 40ha i przylega bezpośrednio do brzegów malowniczego Jeziora Wielkiego Borzechowskiego.

 

 

Informacja turystyczna:

Urząd Gminy Kaliska

ul. Nowowiejska 2, 83-260 Kaliska

tel. (58) 5889201, fax (58) 5889206,

www.kaliska.pl,

e-mail: sekretariat@kaliska.pl

 

Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach

ul. Długa 18, 83-260 Kaliska,

tel. (58) 5609245

e-mail: pegaz.kaliska@gmail.com

 

Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE

ul. 30 stycznia 4

83-110 Tczew

tel. (58) 5313741

info@kociewie.eu

www.lot.kociewie.eu

www.akcja.kociewie.eu

www.igraszki.kociewie.eu