Accessibility
UE

Kociewie na gdańskich targach turystycznych

Kociewie na gdańskich targach turystycznych

 

 

To był pierwszy taki ciepły, wiosenny weekend. Wiele osób skorzystało z dobrej pogody i ruszyło na spacery, wycieczki, do ogrodów i na działki… Uruchomiono motocykle, sporo osób wsiadło na rowery czy ruszyło pieszo…  Prawdziwe tłumy pojawiły się w sobotę i niedzielę (7-8 kwietnia) w okolicach gdańskiej hali Amber Expo. Powodem był Free Time Festiwal.

Od kilku lat tak właśnie nazywają się największe i najważniejsze targi turystyczne (i nie tylko) na Pomorzu i w północnej Polsce. W miniony weekend odbyła się kolejna ich edycja. W kilku halach trwał prawdziwy festiwal czasu wolnego: rowery, fitness, strefa kultury i nauki, aktywnego stylu życia, sportów wodnych, ale też oferty turystyczne. Nie zabrakło tam również propozycji z Kociewia.

- Tym razem na naszym stoisku zagościła Gmina Gniew, Grodzisko Owidz, Zamek Gniew, a także Powiat Tczewski – relacjonuje Piotr Kończewski z LOT KOCIEWIE. – Wspólne wystawiennictwo ma wiele korzyści, od ekonomicznych po organizacyjne. Poza tym pokazujemy, że jesteśmy ważnym regionem turystycznym na mapie Pomorza.

To jedno z działań integrujących kociewskie samorządy i branżę turystyczną realizowane przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE. A tegoroczne stanowisko na gdańskich targach to ponad dziesięć metrów kwadratowych wypełnionych ofertami, materiałami promocyjnymi i informacyjnymi. Nikt nie odchodził od stoiska z pustymi rękami: mapki, przewodniki, broszury, katalogi, kalendarze imprez, a także drobne gadżety czy zdjęcia z barwnie ubranym Podkomorzym Zamku Gniew albo średniowiecznym wojem z Grodziska Owidz. Wszystko to, w przekonaniu wystawców, ma sprawić, że kolejne weekendy, urlopy, wakacje być może zaplanują na Kociewiu.

 - Zapraszając do Gniewu, pokazujemy turystom, że nasze miasteczko to średniowieczny zamek z jego szeroką ofertą, ale nie tylko – podkreśla Magdalena Frost-Guz kierownik Referatu Promocji i Informacji Urzędu Miasta i Gminy Gniew. – Rewitalizacja starego miasta trwa, Gniew pięknieje z dnia na dzień, ale i poza miasteczkiem jest sporo atrakcji: lasy opaleńskie, jeziora z kąpieliskami, malownicza Nizina Walichnowska czy Sanktuarium Maryjne w Piasecznie. Zachęcamy też do udziału w licznych wydarzeniach, bo i one są dowodem dużej atrakcyjności naszej gminy.

Jak podają organizatorzy, w te dwa weekendowe dni przewinęło się przez hale wystawiennicze ponad 20 tys. odwiedzających. Mieszkańcy Trójmiasta, ale też Słupska, Wejherowa, Elbląga, Malborka a nawet Torunia czy Bydgoszczy pytając o oferty na stoisku podkreślali, że znają Kociewie, nierzadko odwiedzali już nasze atrakcje, ale chętnie wracają. Ale byli też tacy, zwłaszcza wśród najmłodszego pokolenia osób na hali, którzy ze zdziwieniem dowiadywali się o tym, że Kociewie leży tuż za progiem aglomeracji trójmiejskiej.

- Odwiedzający nasze stoisko pytali głównie o trasy rowerowe, o kajaki… o możliwości spędzenia weekendu na Kociewiu – tłumaczy Piotr Kończewski. – Zainteresowani byli również wydarzeniami, tymi na zamku czy w Owidzu, ale dopytywali też o te w innych miejscowościach. Wszyscy otrzymywali wyczerpujące informacje, materiały drukowane o atrakcjach i kalendarze imprez.

Kolejne okazje do zaprezentowania oferty turystycznej Kociewia już w przyszłym miesiącu – Piknik nad Odrą w Szczecinie. W połowie maja nasz region reprezentować będzie tam Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim i Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE.