Accessibility
UE

Realizacja projektu warsztaty kulinarne „Po Kociewsku ”

 

Warsztaty kulinarne pod w/w hasłem odbywają się w miejscowościach Piece, Cieciorka, Bartel Wielki Kaliska i Studzienice.  Każda placówka- świetlica realizuje zaproponowane wspólnie potrawy w określonych harmonogramem terminach. Przepisy potraw zaczerpnięto z bardzo starych książek oraz od swoich babć i mam.

Warsztaty rozpoczęły się wspólnym spotkaniem organizacyjnym wszystkich kół i zespołów dnia 17.04.2012 Roku w GOK Kaliska, na którym ustalono:

-harmonogram zajęć,

-propozycje potraw do przygotowywania podczas spotkań,

-ustalono, iż poszczególne zespoły wykonywać będą zdjęcia, gromadzić przepisy itp.

Podczas spotkania organizacyjnego zorganizowana była też wystawka książek i publikacji dotyczących przepisów kulinarnych. Krótka wzmianka na temat sposobu podawania potraw, który ma wpływ na pobudzenie apetytu biesiadników. Odbyła się dyskusja, co do sposobu prezentacji tego, co realizowane będzie w projekcie: zdjęcia, przepisy itp. Wybrano też osoby odpowiedzialne w poszczególnych zespołach za realizację projektu.

 

Dnia 19.06.2012R. odbyło się spotkanie - pogadanka w GOK w Kaliskach dla wszystkich mieszkańców chętnych do zapoznania się z tradycją kulinarną na Kociewiu. Gościem tego spotkania była Pani Krystyna Girszewska, która to wpisała na listę Produktów Tradycyjnych ogłoszoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi dwa kociewskie smakołyki ( jednym z nich są fefernuski. Na spotkanie Pani Gierszewska przygotowała prezentację multimedialną o swojej działalności oraz drugą gdzie można było zobaczyć ozdobione tory i  ciasta masą marcepanową. Co niektóre z nich nie przypominały ciast a bardzo ciekawie i misternie  zdobione prace plastyczne.

Spotkanie było bardzo ciekawe, oprócz pogadanki, prezentacji multimedialnej była też część praktyczna. Było to gotowanie masy marcepanowej i wykonywanie z niej elementów dekoracyjnych do ciast na różne okazje jak i do dekoracji stołów. Każdy z uczestników mógł popisać się umiejętnościami w wykonaniu ozdób oraz nauczyć się nowych.

 

Do dnia 01.07.2012 Roku zostało zrealizowanych 5 spotkań - warsztatów kulinarnych w poszczególnych świetlicach. W trakcie spotkań kulinarnych uczestnicy wymieniają doświadczenia dotyczące żywienia osób z różnymi schorzeniami. Dzielą się między sobą różnymi zagadnieniami oraz trudnościami, jakie napotykają w życiu. Wspólne rozmowy w trakcie tych spotkań   umilone  wspólną degustację przygotowanych i pięknie podanych, udekorowanych potraw  integrują  mieszkańców poszczególnych sołectw.

 

projekt „dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce” oraz Lokalną Organizację   Grantową „Chata Kociewia” w Nowej Wsi Rzecznej.