Accessibility
UE

"Dzień Kociewski" z ZOW Piece

Dnia 30 marca 2015 roku odbyła się w Zespole Oświatowo – Wychowawczym w Piecach impreza o charakterze regionalnym "Dzień Kociewski", którego celem było kultywowanie kociewskiej gwary oraz regionalnych tradycji i obyczajów. Przedświąteczne spotkanie przebiegło pod hasłem: "Wielkanoc na Kociewiu". Program uroczystości był bogaty i urozmaicony. Uczniowie należący do Koła Przyjaciół Biblioteki zaprezentowali przedstawienie o tematyce wielkanocnej. W wykonaniu absolwentek szkoły Podstawowej w Piecach, M. Kamińskiej i M. Gołuńskiej usłyszeliśmy wiersze w gwarze kociewskiej. W tym dniu nastąpiło rozstrzygnięcie ogłoszonych wcześniej konkursów i wręczenie nagród i dyplomów. Dzieci chętnie włączyły się w tworzenie słowno - obrazkowego słownika gwary kociewskiej. W rodzinnych zabawach i konkursach wzięli udział przedstawiciele różnych pokoleń: dzieci, rodziców, dziadków. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Piecach przygotowały specjalnie na ten dzień wspaniałe świąteczne specjały. Na Kiermaszu Wielkanocnym uczestnicy spotkania mogli zakupić piękne ręcznie wykonane ozdoby wielkanocne.

Dzień Kociewski w Zespole Oświatowo – Wychowawczym w Piecach można uznać za udany. Nie mógłby sie jednak odbyć, gdyby nie hojność naszych dobroczyńców, którym pragniemy podziękować za finansowe wsparcie naszych działań.

Serdecznie dziękujemy:

-Wójtowi Gminy Kaliska panu Sławomirowi Janickiemu

- Nadleśniczemu Nadleśnictwa Kaliska panu Marcinowi Naderza

- Radzie Rodziców przy Zespole Oświatowo- Wychowawczym

-Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Piecach z przewodnicząc panią Ireną Stopa

- pani Joannie Malinowskiej oraz panu Marcinowi Modrzejewskiemu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli sie w organizację Dnia Kociewskiego i przyczynili sie do jego uświetnienia.

Pamiętajmy: "Tu jest nasze miejsce, tu jest nasz dom." Szanujmy zatem naszą Małą Ojczyznę, jej mowę, tradycje i obyczaje. Przekazujmy je kolejnym pokoleniom i nie pozwólmy, by odeszły w zapomnienie.

                        

Organizatorzy Dnia Kociewskiego

Justyna Aksamitowska

Wiesława Dolna