Accessibility
UE

"Dni Kalisk -Lato na Kociewiu " 2012 już za nami...

Tegoroczny festyn „DNI KALISK – LATO NA KOCIEWIU” 2012 rozpoczął się,  w piątek 20 lipca, dyskoteką młodzieżową w Gminnym Ośrodku Kultury. Zabawa trwała od godz. 20:00 – 24:00.

 

W sobotę, 21 lipca, jako pierwszy na stadionie gminnym pojawił się mammobus, wraz z pracownikami firmy FADO z Gdyni, którzy przyjmowali wszystkich chętnych na bezpłatne badania mammograficzne finansowane przez Gminę Kaliska w ramach Kaliskiego Programu Profilaktyki Zdrowia. Zgromadzeni goście mieli także możliwość skorzystania z badań profilaktycznych – pomiaru poziomu cukru, ciśnienia tętniczego i spirometrii, które były wykonywane przez pracowników Z.O.Z „Medpharma” S.A. Filia w Kaliskach.

 

W samo południe, na hali sportowej, rozpoczął się Turniej Koszykówki Gmin Kociewsko – Borowiackich o Puchar Wójta Gminy Kaliska, w którym udział wzięło 5 drużyn. Poszczególne miejsca przedstawiały się następująco: I miejsce drużyna ze Starogardu Gd., II miejsce drużyna z Czerska, III miejsce drużyna z Kalisk – juniorzy, IV miejsce drużyna  z Kalisk – seniorzy, V miejsce drużyna z Czarnej Wody. Pierwsze 3 miejsca zostały ukoronowane pucharami i dyplomami wręczonymi przez Z-cę Wójta Gminy Kaliska Pana Krzysztofa Partykę. Pozostałe miejsca uzyskały dyplomy.

 

Oficjalne otwarcie festynu nastąpiło o godz. 14:00. Wójt Gminy Kaliska Sławomir Janicki wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Kaliska Zbigniewem Toporowskim przywitali zebranych gości oraz zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy. Następnie mikrofon został wręczony Pani Dorocie Piechowskiej, która pełniła rolę konferansjerki.

 

Ok. godz. 14:30 nastąpiło poświęcenie boiska „ORLIK” 2012 przez księdza Romualda Prosator. Przecięcia biało – czerwonej wstęgi, symbolizującej otwarcie nowego obiektu sportowego, dokonali Wójt Gminy Kaliska Pan Sławomir Janicki,  Przewodniczący Rady Gminy Kaliska Pan Zbigniew Toporowski, Poseł na Sejm RP Pan Sławomir Neumann, Starosta Starogardzki Pan Leszek Burczyk, Z-ca Dyr Departamentu Edukacji i Sportu UM Województwa Pomorskiego w Gdańsku Pan Maciej Kowalczuk, Dyr ZSP Kaliska Pan Tadeusz Skórczewski oraz Przedstawiciel Wykonawcy Firmy Ogólnobudowlanej „ARAT” Pan Michał Pawłowski.

W międzyczasie rozpoczął się mecz towarzyski LECHIA GDAŃSK – KALISKA, który zakończył się remisem 1:1.

 

Dużą atrakcją cieszyły się „SOŁECKIE SIOŁA” , na których poszczególne sołectwa prezentowały swoje zdolności kulinarne. „DNI KALISK – LATO NA KOCIEWIU” obfitowały także w liczne występy artystyczne. Do tańca przygrywali nam członkowie zespołu „Bambino” z Lubichowa, zespół „SMAK” z Borów Tucholskich oraz wokalistka Weronika Ciemińska. Na scenie mogliśmy także oglądać występ kółka tanecznego ZSP Kaliska w choreografii Pani Joanny Linda,  które ma już w swoich dokonaniach zdobycie       I miejsca Polski Północnej w konkursie tańca nowoczesnego.

Dla każdego czekały atrakcje. Można było zobaczyć i spróbować prac garncarskich, które poprowadził Pan Leszek Arkuszyński posiadający własną pracownię garncarską znajdującą się we wsi Polnica koło Chojnic. Każdy, kto miał ochotę, mógł własnymi rękoma wykonać różnego rodzaju naczynia, a następnie zabrać je ze sobą na pamiątkę do domu. Prace rzeźbiarskie poprowadził, nasz mieszkaniec, Pan Leszek Baczkowski, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, twórca kapliczek i innych rzeźb. W dziedzinie malarstwa można było zobaczyć prace Pani Ireny Gajda ze Skórcza. Na boisku ustawiono także rowerowy tor przeszkód, który służył do nauki i doskonalenia techniki jazdy na rowerze. Dla lubiących rozgrywki sportowe przeprowadzono gry w boule pod nadzorem Pana Jerzego Dębińskiego. Można było także skorzystać z przejażdżki bryczką Pana Marka Koseckiego.

 

Na festynie nie zapomniano także o najmłodszych. Ok. 15:30 rozpoczęło się przedstawienie teatralne pt. ”Warkocz Królewny Wisełki” wystawione przez Teatr ART-RE z Krakowa.  Ogromną atrakcją wśród dzieci cieszyły się dmuchane zamki, basen z piłkami, przejażdżka kucykiem, malowanie twarzy przez Panią Olgę Kawalec-Olejniczak z Chojnic czy stragany z wielkimi balonami i różnymi zabawkami.

Dzieci i młodzież miały także możliwość brania udziału, w zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach, konkursach i grach, które prowadziła Pani Maja Grzywacz z udziałem Pani Jolanty Ignaciuk oraz Pani Janiny Szmidt. Konkurencje związane były m. in. z rzutami do kosza i strzelaniem do bramki. Nagrody za ww. zawody ufundowało Sołectwo Kaliska. Upominki wręczała Pani Anna Groth – Sołtys Sołectwa Kalisk.

 

Dużą atrakcją wśród dzieci cieszyły się średnie oraz ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze zaprezentowane przez OSP Skarszewy, OSP Skórcz, OSP Starogard Gd., OSP Kaliska, oraz samochód ratowniczo-techniczny i operacyjny z OSP Kaliska. Z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gd. pojawił się samochód specjalny podnośnik hydrauliczny o wysokości 32 metrów. Dzieci miały możliwość zbadania wyposażenia pojazdów straży pożarnej oraz przymierzenia uzbrojenia osobistego strażaka. Punktem kulminacyjnym był pokaz średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z agregatem piany lekkiej z OSP Skórcz, po którym nastąpiła wyśmienita zabawa w pianie.

 

Tradycją festynu gminnego, od lat, jest turniej rodzin. W tym roku wystartowało 5 rodzin z następujących sołectw:

- Sołectwo Bartel Wielki reprezentowała składana rodzina – P. Monika Beling z córką, oraz Monika Ługowska (w miejsce taty),

- Sołectwo Cieciorka było reprezentowane przez Państwa Kotlęga,

- Sołectwo Dąbrowa reprezentowała rodzina Państwa Gołyńskich,

- Sołectwo Kaliska reprezentowane przez Państwa Kazimierskich,

- Sołectwo Studzienice reprezentowali Państwo Żalikowscy.

Przeprowadzono 5 konkurencji: 1- mumia egipska (rodzice zawijali papierem toaletowym dziecko); 2- sztafeta (bieg w worku, skakanka, żabie skoki); 3- karmienie dziecka (mama z zasłoniętymi oczyma karmi dziecko jogurtem, a tata nakierowuje, aby dziecko było dobrze i czysto nakarmione) ;  4- strzały  do bramki (każdy uczestnik strzela gola do mini bramki za odpowiednią punktację, do zdobycia 5,3,2,1 punkt w zależności od umiejscowienia strzału); ostatnią 5 konkurencją była pułapka „jajeczna” (należało przeprowadzić jednego z członków drużyny przez tzw. pole minowe z zasłoniętymi oczyma i na końcu zawodnik musiał nałożyć ringo na słupek).

W turnieju ostatecznie zwyciężyła drużyna z Bartla Wielkiego – 17pkt, a zaraz za nimi z 16pkt była rodzina z  Kalisk i kolejno drużyna z Dąbrowy, Studzienic i Cieciorki.

Nagrody w turnieju rodzin zostały ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach, Urząd Gminy Kaliska oraz Sołectwo Kaliska.

 

Ok. godz. 20:00 nastąpiło losowanie nagród loterii fantowej, która jak co roku wzbudziła ogromne zainteresowanie wszystkich zgromadzonych uczestników. Losy można było kupować podczas drugiego dnia festynu od godz. 14:00 do godz. 20:00.  Na scenie obok Pani konferansjerki pojawili się pracownicy Urzędu Gminy Kaliska w osobach: Pani Bożena Pozorska i Pani Hanna Partyka, Dyr Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach Pani Mirosława Borucka wraz z Panią Janiną Szmidt. Nagrody z loterii wręczał Wójt Gminy Kaliska. Główną wygraną był rower, a kolejne nagrody to: 2 komplety mebli ogrodowych, szafka z umywalką i baterią, stół i ławki ogrodowe, komplet foteli, okno plastikowe jednoskrzydłowe, aparat do mierzenia ciśnienia, taczka, komplet narzędzi, zestaw kluczy, 2 zestawy narzędzi ogrodowych, buda dla psa, usługa fryzjerska oraz przejażdżka bryczką. Wszystkie nagrody, za wyjątkiem nagrody głównej, zostały ufundowane przez darczyńców, za co należą im się serdeczne podziękowania.

 

Ok. 20:30 na scenie pojawił się zespół „LESZCZE”, który swoim występem artystycznym i ogromnym entuzjazmem, zgromadził ogromną liczbę publiczności. Po zakończonym koncercie członkowie kapeli otrzymali od Wójta Gminy Kaliska książkę Krzysztofa Kowalkowskiego pt. „Z dziejów Gminy Kaliska oraz wsi do niej należących”. Wszyscy chętni mieli także możliwość uzyskania autografu od lidera zespołu „LESZCZE” Macieja Miecznikowskiego.

Do godz. 2:30 uczestnicy festynu bawili się przy zespole „Kabi” z Pączewa.

 

Do zobaczenia za rok …