Accessibility
UE

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 01.03.2012r

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 01.03.2012r.

Wójt Gminy Kaliska Sławomir Janicki oraz z-ca Wójta Krzysztof Partyka w godzinach południowych złożyli hołd  przy pomniku  w miejscowości Bartel Wielki, poległym partyzantom z oddziału mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszko” działającym na terenie  gminy Kaliska i pow. starogardzkiego w 1946 r. W godzinach wieczornych Harcerze  z I Kaliskiej Drużyny Harcerskiej, również złożyli hołd poległym żołnierzom w Bartlu Wielkim.

To Polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca poświęcone jest pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 rok

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolności i Niezawisłości.  Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

W 2009 roku organizacje kombatanckie, skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, reprezentującego takie organizacje jak: Zrzeszenie „Wolności i Niezawisłości”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej  samorządowe, zwróciły się o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Od początku poparcia dla inicjatywy zadeklarowały kluby parlamentarne Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.