Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku
Oddział : Nowa Wieś
tel., fax 58/56-225-65
e-mail: o-starogard-gdanski @piorin.gov.pl
KOMUNIKAT O ZAGROŻENIU UPRAW ROŚLIN
Województwo: pomorskie
Powiat: starogardzki, tczewski
Agrofag: Septorioza paskowana liści
Roślina: Pszenica ozima
Data publikacji komunikatu: 07.05.2015
Plantacjom pszenicy ozimej zagraża septorioza paskowana liści pszenicy. Decyzję o sposobie i terminie zwalczania septoriozy paskowanej liści na pszenicy ozimej należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji. Objawy porażenia pojawiają się na pszenicy ozimej już jesienią. Wiosną, objawy występują najpierw na dolnych liściach. Stopniowo choroba opanowuje liście rosnące wyżej. Patogen rozwija się przy wzrastającej wilgotności i temperaturze. Rozprzestrzenia się przez deszcz. Do infekcji potrzebna jest wilgotność powyżej 98%, przez minimum 48 godzin. Na skutek stosunkowo długiego czasu inkubacji, patogena można zwalczać przy użyciu środków ochrony roślin jedynie krótko po tym, jak nastąpi niewidoczna infekcja. Do prawidłowego określenia początku infekcji mogą być użyte specjalne sygnalizatory. Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo lub interwencyjnie od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia.
W warunkach sprzyjających rozwojowi choroby zalecany termin zabiegu można wydłużyć do fazy dojrzałości wodnej ziarna. Termin wykonania zabiegu musi uwzględniać karencję środka.
Ograniczyć występowanie choroby można także poprzez:
Późne siewy wyraźnie ograniczają porażenie roślin we wczesnych fazach rozwojowych pszenicy.
Środki ochrony roślin:
Dostęp do informacji o środkach ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
Uwagi:
Z dniem 1 stycznia 2014 r. wszedł w życie obowiązek stosowania zasad integrowanej ochrony roślin przez wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin. Szczegóły na stronie: http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Produkcja-roslinna/Ochrona-roslin/Integrowana-ochrona-roslin
Zgodnie z ustawą o środkach ochrony roślin:
Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowanych przez nich środków ochrony roślin i przechowywania jej przez co najmniej 3 lata.