Accessibility
UE

Młodociany pracownik

 

Zasady ubiegania się o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika

 

PODSTAWA PRAWNA:

1.Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( tj. z 2004 r. Dz. U. Nr 256 poz. 2572 z późn. zm.),

2.Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U.  2007 r., Nr 59, poz. 404 ze zmianami),

3.Rozporządzenie Komisji Europejskiej 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis

4.Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za  zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych) Dz. Urz. UE  L 214 z dnia   6  sierpnia  2008 r. – sekcja 8 rozporządzenia,

5.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji  przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz.311),

6.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu  informacji  przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub  rybołówstwie (Dz. U. Nr 53, poz. 312).

Od 01 września 2012r. pracodawcom, którzy zawarli umowę z młodocianym pracownikiem przysługuje dofinansowanie w wysokości:

  1. w przypadku nauki zawodu8081 zł przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy, z tym że jeżeli okres kształcenia będzie krótszy niż 36 miesięcy, kwota dofinansowania będzie wypłacana w wysokości proporcjonalnej do okresu kształcenia;
  2. w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy – 254  zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.

Dofinansowanie kosztów kształcenia pracownika-ucznia uczęszczającego do dwuletniej zasadniczej szkoły zawodowej będzie przyznawane najdłużej do 31.12.2014.

W art.70b ust.11 ustawy o systemie oświaty znajduje się regulacja, która dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników nakazuje traktować, jako pomoc de minmis udzieloną zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15.12.2006r. w sprawie stosowania art.87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz.Urz.UE L 379 z 28.12.2006,str. 5)

Dofinansowanie kosztów kształcenia  młodocianego pracownika jest finansowane ze środków Funduszu Pracy.

Dofinansowanie jest przyznawane na wniosek pracodawcy złożony  w terminie 3 miesięcy od dnia zdania  przez młodocianego pracownika egzaminu o którym mowa w art.70b  ust.1 pkt.2.

 

 

I. WYMAGANE DOKUMENTY:

Do wniosku należy dołączyć:

  1. Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika wraz z następującymi załącznikami: Dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji pedagogicznych oraz kwalifikacji wymaganych do prowadzenia kształcenia zawodowego młodocianego pracownika przez pracodawcę lub osobę prowadzącą zakład w imieniu pracodawcy albo osobę zatrudnioną u pracodawcy na umowę o pracę.
  2. Dokument potwierdzający zatrudnienie na umowę o pracę osoby prowadzącej szkolenie młodocianego pracownika w imieniu pracodawcy.
  3. Umowa o pracę z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego.
  4. Dokument potwierdzający złożenie egzaminu z przygotowania zawodowego przez młodocianego pracownika z wynikiem pozytywnym.
  5. Dokument potwierdzający krótszy okres szkolenia (dołączyć w przypadku zmiany umowy).
  6. Umowa o pracę i  świadectwo pracy poprzedniego pracodawcy (dotyczy w przypadku zmiany pracodawcy w czasie trwania nauki).
  7. 7. Wypełniony  formularz informacji przedstawionych przy ubieganiu się o pomoc   de minimis – załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r. (Dz.U.Nr 53 ,poz.311)- druk formularza  i instrukcji w załączeniu.
  8. Sprawozdanie finansowe za okres trzech lat obrotowych, sporządzonych zgodnie z przepisami o rachunkowości, tj. kserokopie dokumentacji obrazującej kondycję finansową wnioskodawcy (bilanse, rachunek zysków i strat, PIT-y, wykaz zobowiązań), jeżeli przychody z prowadzonej działalności w ciągu ostatnich trzech lat wyniosły wartość równą lub większą niż 1 200 000 euro.
  9. Zaświadczenie o udzielonej w ostatnich dwóch latach i w roku składania wniosku  pomocy de minimis.
  10. Oświadczenie o korzystaniu lub nie korzystaniu z pomocy de minimis w okresie dwóch lat kalendarzowych poprzedzających złożenie wniosku i w roku składania wniosku.

Warunki przyznawania dofinansowania:

Z dniem 1 września 2012 r. doprecyzowane zostały warunki przyznawania dofinansowania. Zgodnie ze znowelizowanym art. 70b ust. 1 u.s.o. dofinansowanie kosztów kształcenia przysługiwać będzie pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, jeżeli:

1)    pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych określone w przepisach w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i  ich wynagradzania;

2)    młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z przepisami, o których mowa w pkt 1.

Tryb składania wniosku o dofinansowanie:

Dofinansowanie jest przyznawane na wniosek pracodawcy, który składa w terminie 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzamin., zgodnie z przepisami w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.

 

Do pobrania:

Wniosek o dofinansowanie
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis

Oświadczenie o obowiązku sporządzania sprawozdań finansowych
Oświadczenie o otrzymanej pomocy de minis