Accessibility
UE

Gmina Kaliska gościła w Pelplinie na obchodach 150-lecia działalności KGW na Pomorzu i Pierwszym Festynie Myśliwskim

W sobotę, 18 czerwca, gmina Kaliska gościła w Pelplinie, gdzie odbywały się obchody 150-lecia działalności Kół Gospodyń Wiejskich na Pomorzu oraz Pierwszy Pomorski Festyn Myśliwski. Miejscem imprezy była przystań Jana III Sobieskiego. Co ciekawe, pierwsze koło gospodyń pod nazwą „Towarzystwo Gospodyń” powstało w 1866 roku właśnie na Pomorzu - w Piasecznie k/Gniewa.

 

Nasza gmina reprezentowana była w Pelplinie przez najdłużej działające na terenie gminy Koło – KGW Piece. Wspólnie świętowało kilkanaście kół z Kociewia i Kaszub.

Nasze Koło, wspólnie z Urzędem Gminy, przygotowało stoisko ze smakołykami, połączone z promocją informacji na temat gminy. Panie wzięły udział w uroczystym pochodzie do Bazyliki Katedralnej, gdzie odprawiono Mszę św. w intencji Kół Gospodyń Wiejskich i Myśliwych.

 

Podczas swojego święta panie przyjęły wiele gratulacji i życzeń. Każde z nich otrzymało pamiątkową statuetkę. Uroczystość była też okazją do wręczenia zasłużonym członkiniom kół wyjątkowych wyróżnień – „Orderów Serca Matkom Wsi”. Jednym z nich uhonorowano wieloletnią przewodniczącą KGW Piece p. Janinę Mucha.

 

Uroczystość połączona była z obchodami Pierwszego  Pomorskiego Festynu Myśliwskiego, zorganizowanego przez Polski Związek Łowiecki. Podczas jednego z organizacyjnych spotkań myśliwi przekazali chętnym kołom dziczyznę, z której powstały przepyszne dania do ogłoszonego konkursu kulinarnego. Członkini KGW Piece p. Zofia Czarnowska przygotowała smakowity udziec z sarniny z ziołami i przeróżnymi dodatkami.

 

Uroczystość trwała do godzin wieczornych, kiedy to nastąpiły obchody Nocy Świętojańskiej. Także tutaj gmina Kaliska miała przyjemność się zaprezentować, bowiem nasza mieszkanka Agnieszka Piankowska zwyciężyła w konkursie na „najdłuższy warkocz”. Już podczas trwania uroczystości podziw obecnych wzbudzały długie włosy Agnieszki.

 

Cieszymy się, że po raz kolejny gmina Kaliska zaprezentowała się na zewnątrz, promując swoje walory i aktywne, gminne organizacje. Szczególne podziękowania Wójt Gminy składa p. Zofii Czarnowskiej Prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz wszystkim paniom z Koła Gospodyń Wiejskich Piece, w szczególności przewodniczącej KGW p. Irenie Stopa.

Zapraszamy do galerii zdjęć.